تئاترسينما و تئاترسینما

استفاده از بازیگر سرشناس برای جذب تماشاگر، تئاتر را تحقیر می‌کند

هادی مرزبان، نویسنده و کارگردان ” دکتر نون زنش را بیشتر از مصدق دوست دارد” گفت: حسین پاکدل، حدود دوازده سال پیش دوست داشت این نمایش را کار کند و برای همین من دیگر به دنبال اجرای آن نرفتم.

او می گوید شهرام رحیمیان نویسنده این رمان را اتفاقی در آلمان دیدم و با هم آشنا شدیم. او به من پیشنهاد اجرای این داستان را داد و همین جرقه‌ای  شد زیرا من قصد  روی صحنه رفتن را ندارم.

مرزبان، نمایش «دکتر نون زنش را بیشتر از مصدق دوست دارد»  را اولین کار در حوزه سورئال و جریان سیال ذهن می‌داند. او پیش تر نمایش هایی چون «نوبت دیوانگی»، «ملودی شهربارانی»، «لبخند با شکوه آقای گیل »، «آمیز قلمدون» و …  را کارگردانی کرده است.

مرزبان می گوید هنگام مطالعه رمان، خاطرات کودکیم در سال ۳۲ زنده شد. به یاد دارم آن روز با مادرم در مسیر مردمانی را دیدم که صبح می‌گفتند زنده باد و شب می‌گفتند مرده باد و در این نمایش نامه دقیقا روزگار بوقلمون صفت را دیدم.

او همچنین معتقد است عشق را در دورانی که دیگر کسی  آن را نمی شناسد نشان داده است و عشق اسفندیار به ملک تاج همسرش حتی پس از مرگ او و گفتگوهای دو نفره شان را در فضای سورئال و در جریان سیال ذهن دیده است. در این نمایش مفاهیمی همچون عشق و خیانت را به وضوح می بینیم و دکتر نون آرزویش این است که زمان به عقب برگردد تا به قول خودش به دکتر مصدق  خیانت نمی کرد.

به گفته مرزبان، انتخاب حامد کمیلی برای نقش دکتر نون داستان جالبی دارد. در ابتدا قرار بود استاد مشایخی این نقش را بازی کند و حتی برای بازیگری این نقش در منزلش تمرین می‌کردیم، اما به دلیل زمین گیر شدن نتوانست. استاد مشایخی دوزاده سال پیش حامد کمیلی را برای این نقش پیشنهاد داده بود.  فرهاد آئیش دومین فردی بود که برای این نقش انتخاب شد که خودش هم عاشق این نقش بود، اما به دلیل تداخل با برنامه هایش با وجود تمرین زیاد برای دکتر نون او هم نتوانست.

او ادامه می دهد: رضا کیانیان هم بعد دو ماه تمرین کرونا گرفت و امین زندگانی، مهدی فخیم زاده هم از جمله افرادی بودند که برای نقش دکتر نون انتخاب کردم، اما در نهایت این نقش به حامد کمیلی رسید. من به هیچ وجه سلبریتی را وارد نمایشم نکردم، چون حس می‌کنم اگر از چهره کسی برای گیشه استفاده کنم بدین معناست که تئاتر حقیر است. هر یک ازین بازیگران می‌توانستند دکتر نون شوند، زیرا هر بازیگر توانایی مخصوص به خود را دارد. خیلی خوشحالم که حامد کمیلی را برای این نقش انتخاب کردم زیرا او در بازیگری بسیار زیرک و تواناست.

در ماه رمضان، ساعت اجرای نمایش «دکترنون زنش را دوست دارد» به کارگردانی هادی مرزبان در تالار اصلی  از ساعت ۱۹:۳۰ به ساعت ۲۰:۳۰ تغییر کرد. آرتسیفر فرهنگی هنری سینما و تئاتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا