معماری

انتقاد جامعه معماران به تخریب بافت مذهبی حرم حضرت احمدبن‌موسی(ع)

در انتقاد جامعه معماران به تخریب بافت مذهبی حرم حضرت احمدبن‌موسی(ع) نسبت به طرح تجاری‌سازی بافت پیرامونی حرم مطهر این حضرت و حضرت سیدعلاء‌الدین‌حسین(ع) عده‌ای از متخصصان و دانشگاهیان جامعه معماران خطاب به سیدابراهیم رئیسی نامه ای نوشتند.

به گزارش ارتسیفر و به نقل از  هنرآنلاین، در این نامه که به امضا بیش از ۱۸۰ نفر از معماران و استادان دانشگاه رسیده، آمده است:

باسمه تعالی

قال رسول الله (ص): لا یُلْسَعُ الْعَاقِلُ مِنْ جُحْرٍ مَرَّتَیْن‌

«جناب حجه الاسلام و المسلمین دکتر رئیسی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم؛

حضرتعالی براین نکته استحضار داشته و واقفید که خطاهای تصمیم‌گیران و متولیان ملی و محلی در طول سه دهه گذشته چه  بر سر بافت پیرامون حرم مطهر رضوی آورده بود و چگونه باعث شد جریان اصیل زیارت جای خود را به جریان سوداگری زمین و تراکم فروشی بدهد. همچنین در چند سال گذشته در جریان تلاش‌های علمی و مجاهدت‌های مدیریتی شکل گرفته به منظور تغییر رویکرد و تدوین طرح جدید بافت حریم رضوی هستید.

در شیراز ۱۴۰۰، از بافت پیرامونی حرم مطهر حضرت احمدبن‌موسی(ع) و حضرت سیدعلاء‌الدین‌حسین(ع)، همان صدایی برخاسته که از مشهد ۱۳۸۷ به گوش می‌رسید. طرحی در جریان است که عرصه‌ای فراخ و وسیع درمرکز بافت مذهبی-تاریخی شهر را به بهانه ایجاد صحن و حیاط مرکزی هدف گرفته است. لیکن در واقع قرار است جلوخان مجتمع‌های تجاری فاز اول طرحی باشد که در تمام این سالها به سبب تعارض با زمینه فرهنگی، نتوانسته‌اند رونقی بیابند و مایه سرشکستگی طرفداران توسعه بولدوزری و فرمایشی در شیراز بوده‌اند. واضح است که این طرح، به قیمت نفی حیات مردم و متضمن تخریب آثار فراوان و متعدد فرهنگی-تاریخی ثبتی ارزشمند بوده و میدانی گسترده را ایجاد می‌کند که داشته‌های هویتی-میراثی و سنت سینه به سینه مجاورت در کنار آن مضاجع شریف را می‌تراشد و همچون فاز اول این اقدامات در دو دهه اخیر شیراز، که جز تجاری‌سازی هدف دیگری نداشت، اکنون نیز حاصلی جز مخدوش و قربانی نمودن امر زیارت و مجاورت در پی نخواهد داشت.

از این رو جامعه تخصصی، دانشگاهی و دغدغه‌مندان این عرصه، از جنابعالی تقاضا دارد تا با دستور توقف فوری این طرح، فرصت تأمل، چاره‌اندیشی و گفتگو با همگی ذینفعان و ذینفوذان محلی و ملی و خصوصاً متخصصان متعهد و دلسوز فراهم شود تا طرحی شایسته‌ سنت زیارت و بایسته‌ی فرهنگ و هنر ایرانیان دوست‌دار اهل بیت علیهم‌السلام رقم خورده و مایه‌ی عزت و آبروی نظام اسلامی گردد. این مهم به هیچوجه نمی‌تواند در مجموعه‌های مدیریتی بسته محلی و پشت درهای بسته تعیین تکلیف شود. بافت مذهبی و تاریخی شهر شیراز، ارزشی ملی و بین‌المللی داشته و تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی درباره آن نیاز به مشارکت عموم دلسوزان و متخصصین با نظارت دستگاه‌های مسئول درسطح ملی دارد.

یقین داریم که با اشراف جنابعالی نسبت به اهمیت موضوع دستور اکید و سریع صادر خواهید فرمود.»

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

رونوشت: دفتر مقام معظم رهبری، جهت استحضار معظم له

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا