گردشگریمیراث فرهنگی

بازگشت بازار گردشگری ایران در پاییز ۱۴۰۲ به شرایط قبل از کرونا

رئیس هیئت مدیره جامعه تورگردانان ایران گفت: جامعه تورگردان تلاش می‌کند که از طریق انجام بازاریابی و تبلیغات گسترده ؛ از بازگشت بازار گردشگری ایران در پاییز ۱۴۰۲ به شرایط قبل از کرونا به صورت مشخص به سال ۱۳۹۷ برگرداند.

به گزارش آرتسیفر و به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ ابراهیم پورفرج ضمن اقدام مثبت و سازنده دولت در صدور مجدد ویزا برای گردشگران خارجی استقبال کرد و درباره الزامات ترغیب گردشگران خارجی توضیحاتی ارائه کرد.

وی ورود دو گروه از گردشگران در قالب تور از کشور روسیه و فرانسه با فاصله بسیار اندک پس از لغو ممنوعیت صدور ویزای گردشگری خارجی را قابل پیش‌بینی دانست و گفت: این موضوع به هیچ عنوان دور از انتظار نبود، چراکه در طول مدتی که به واسطه همه‌گیری کرونا مرزهای کشور بر روی گردشگران خارجی بسته بود، همواره از سمت متقاضیان خارجی درخواست ورود به ایران وجود داشت.

رئیس هیئت مدیره جامعه تورگردانان ایران بیان کرد:گرچه در دولت قبل مکرر موضوع لغو ممنوعیت صدور ویزا برای گردشگران خارجی را از نهادهای متولی مطالبه کردیم اما متأسفانه همواره صرفاً به صدور ویزای گردشگری سلامت بسنده شد.

بازار گردشگری ایران و خطر انتقال کرونا توسط گردشگر سلامت

به عقیده این فعال بخش خصوصی، صدور ویزای گردشگری سلامت در حالی در طول دوران شیوع کرونا انجام می‌شد که گردشگر سلامت با توجه به رفت و آمد در بیمارستان تهدید بسیار جدی‌تری در زمینه امکان انتقال و کمک به شیوع گسترده بیماری کرونا بود و درواقع خطرات بالقوه بیشتری برای جامعه داشت؛ اما دیگر گردشگران که ورود آنان به ایران در طول مدت گذشته منع شده بود به مراتب دارای خطر کمتری در زمینه امکان سرایت بیماری بودند و یا اساساً هیچ خطری در این خصوص نداشتند.

پور‌فرج با اشاره به وجود ظرفیت‌های بکر و بالقوه فراوان گردشگری به صورت یک‌جا و در جای جای ایران اظهار داشت: بر همین اساس متقاضیان زیادی از سوی کشورهای اروپایی، عربی، چین و ژاپن برای سفر و بازدید از ایران داشته‌ایم.

به گفته وی، متأسفانه قبل از آغاز واکسیناسیون عمومی در ایران و به دنبال آن وقوع پیک‌های پی در پی کرونا و افزایش آمار مرگ و میر، همواره از وضعیت بهداشتی ایران، خبرهای بدی در سایر کشورها و آن سوی مرزها منعکس می‌شد.

رئیس هیئت مدیره جامعه تورگردانان ایران تصریح کرد: به همین دلیل اعضای جامعه تورگردان ایران به محض ازسرگیری صدور مجدد روادید برای گردشگران خارجی با هدف جذب دوباره گردشگران خارجی از بازارهای هدف، به صورت فعالانه با شرکت‌های گردشگری در کشورهای مورد نظر وارد رایزنی و گفت‌وگو شد که بر اساس نتایج حاصله متوجه شدیم در حال حاضر دغدغه و نگرانی اصلی گردشگران خارجی برای سفر به ایران همچنان وضعیت بهداشتی در ایران در خصوص مقابله با ویروس کرونا است.

پورفرج ضمن اشاره به کاهش چشمگیر آمار ابتلا و مرگ و میر کرونا در کشور که نتیجه سرعت گرفتن روند واکسیناسیون عمومی و استقبال بی نظیر مردم ایران نسبت به سایر کشورها است، اظهار کرد: باید مقامات و متولیان دولتی و در رأس آن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با برنامه‌ریزی و اقدامات لازم به صورت جدی به منظور انعکاس اخبار مثبت واکسیناسیون جامعه و کنترل بیماری کرونا در کشورهای هدف گردشگری به عمل آورند.

وی ضمن اشاره به تلاش‌های صورت گرفته توسط اعضای جامعه تورگردان ایران در انعکاس اخبار مربوط به واکسیناسیون گسترده و ایجاد اطمینان در خصوص وضعیت مطلوب بهداشتی فعلی ایران در تمام مذاکرات خود با هدف اقناع کشورهای گردشگر فرست، تأکید کرد: از آنجایی که بخش خصوصی به منابع رسمی و اصلی دسترسی ندارد، لازم است در این راستا دولت با ورود مستقیم خود به یاری صنعت گردشگری بشتابد.

رئیس هیئت مدیره جامعه تورگردانان ایران همچنین با اشاره به از سرگیری صدور مجدد ویزا برای گردشگری خارجی و ورود تورهایی از کشور فرانسه و روسیه در طول روزهای گذشته افزود: نتایج حاصل از مذاکرات انجام شده ما با سایر کشورها به منظور جذب گردشگر، حاکی از ورود گردشگران خارجی در قالب گروه‌های کوچک و کم تعداد تا اواخر سال ۱۴۰۱ است، چرا که همچنان کشورهای دیگر کم و بیش با ویروس کرونا درگیر هستند و تا رفع کامل محدودیت‌ها در سطح دنیا احتمالا نمی‌توانیم شاهد حضور گردشگران در قالب گروه‌های بزرگ باشیم.

این فعال بخش خصوصی با بیان این مطلب که دو فصل بهار و پاییز در ایران برای جذب گردشگر در بازار گردشگری ایران اصطلاحاً توریستی محسوب می‌شود گفت: پیش بینی می‌شود در بهار ۱۴۰۱ تعداد گردشگران خارجی افزایش پیدا کند و در پاییز ۱۴۰۱ نیز شرایط بهتری را از جهت ورود گردشگران خارجی، نسبت به بهار آن سال تجربه کنیم.

پورفرج عقیده دارد که جامعه تورگردان تمام همت خود را معطوف  بر جذب دوباره گردشگران خارجی از طریق انجام بازاریابی و تبلیغات گسترده کرده است تا بتواند تا بهار و یا در نهایت پاییز سال ۱۴۰۲ بازار گردشگری ایران را به شرایط قبل از کرونا و به صورت مشخص سال ۱۳۹۷ که ۷ میلیون و ۲۵۰ هزار گردشگر ورودی به ایران داشتیم، برگرداند.

وی در پایان با تاکید بر این نکته که رسیدن به این هدف مستلزم همکاری تمام اجزای بخش‌ خصوصی و دولتی در امر بازاریابی و به خصوص اطلاع رسانی لازم در خصوص شرایط مطلوب ایران برای انجام سفر ایمن است، خاطرنشان کرد: رونق  ورود گردشگر خارجی به کشور قطعا موجب اشتغال‌زایی و تحقق آثار مثبت اقتصادی در سطح حرفه‌های گوناگون نیز خواهد شد چرا که درآمد حاصل از گردشگری در واقع مستقیماً به جیب خود مردم باز می‌گردد و پول حاصل از آن بین قشرهای مختلف جامعه تقسیم می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا