فرهنگی هنریمیراث و گردشگری

باغ عمارت «معیرالممالک» در انتظار روز‌های خوب

باغ عمارت کیهانی یا معیرالممالک، در جنوب محله سنگلج قرار دارد. این باغ متعلق به خاندان معیرالممالک بود و به دست حسینعلی خان معیرالممالک در جنوب بازار و محله سنگلج، جایی مابین خیابان خیام و شاهپور (وحدت اسلامی فعلی)، احداث شده بود.

در دوران دوستعلی خان نظام‌الدوله و سپس پسرش دوست‌محمدخان معیرالممالک، به‌تدریج به وسعت باغ افزوده شد تا مساحت آن به سیصدهزارمترمربع رسید. این باغ از شمال از بازارچه قوام‌الدوله و بازارچه معیر شروع شده و از جنوب تا خیابان مولوی امتداد می‌یافت.در دوره پهلوی این باغ کم‌کم تفکیک شد تا آنکه آخرین ساختمان باقی‌مانده آن در سال ۱۳۵۰ هم در معرض نابودی قرارگرفت.

دوست‌محمدخان پس از ازدواج با عصمت‌الدوله، دختر ناصرالدین شاه، قسمت وسیعی از بخش جنوبی باغ را که دارای ۲ اندرونی و یک بیرونی بود به بستگان همسرش (خانواده جهانبانی) بخشید تا در جوارش زندگی کنند. بعد‌ها نیز قسمتی از زمین‌های بخش شرقی را به پسرش دوستعلی معیری واگذار کرد تا در آن خانه‌ای جداگانه بسازد و پس از ازدواج با همسرش در آنجا زندگی کند. باغ در دوره پهلوی به‌تدریج تفکیک شد. هرچند همه فکر می‌کردند آخرین ساختمان باقی‌مانده از آن در سال ۱۳۵۰ خورشیدی از میان رفته است، اما شهرداری منطقه ۱۲ آن را نجات داد.

امروز حدود ۱۷۰۰‌مترمربع این باغ که به نام باغ کیهانی شهرت دارد،  تحت تملک شهرداری منطقه ۱۲ قرار دارد. متاسفانه این بنا این روزها حال خوبی ندارد و چشم به راه روزهای بهتر است.

گویا قرار است ملک تاریخی موجود در باغ کیهانی پس از مرمت، یه یک بوستان عمومی تبدیل شده و در اختیار مردم قرار داده شود.

آرتسیفر فرهنگی هنری میراث و گردشگری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا