فرهنگی هنریمیراث و گردشگری

تبیین برنامه‌های بزرگداشت حکیم نظامی؛ از اجرای نمایش تا برگزاری کنسرت

آرتسیفر – محمود شالویی رئیس ستاد بزرگداشت حکیم نظامی درباره بزرگداشت حکیم نظامی بیان کرد که ما تنها به روز ۲۱ اسفند اکتفا نکرده و به مدت یک هفته، بزرگداشت این شاعر برگزار خواهد شد. برنامه برای همه کشور‌ها به خصوص کشور‌هایی که سفارتخانه ما در آن جا هست، اجرایی خواهد شد. از ۲۱ اسفند به مدت یک هفته در شهر‌ها و استان‌های ما بزرگداشت حکیم نظامی برگزار خواهد شد.

شالویی، با تاکید بر حمایت دولت سیزدهم از این حوزه، بیان کرد که از دوره آغاز به کار دولت سیزدهم، توجه ویژه به برنامه‌های فرهنگی و هنری شده، و حمایت‌هایی برای حوزه‌های هنری و هنر‌های تجسمی در نظر گرفته شده است. یکی از حوزه‌های آن، بزرگداشت مفاخر ماست؛ که از جمله آن می‌توان به مراسم بزرگداشت حکیم نظامی اشاره کرد. همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با رغبت و علاقه از این موضوع استقبال کرده اند.

او از همکاری و هم افزایی بین دستگاه‌های داخلی مانند وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، آموزش پرورش، وزارت علوم تحقیقات و فناوری، و وزارت امور خارجه در این موضوع خبر داد. برای نمونه با همکاری آموزش و پرورش، از دانش آموزان خواسته شده تا مقاله‌ای با عنوان:از حکیم نظامی چه می‌دانید، نوشته شده و برگزیدگان جوایزی نفیس دریافت کنند.

شالویی از سایر برنامه‌های این دوره، به حضور وزاری فرهنگ عضو اکو در کشور در روز ۴ ام و ۵ ام سال جدید اشاره کرد و به اجراشدن برنامه در یونسکو برای نوروز و اختصاص بخشی از آن برای حکیم نظامی اشاره کرد.

از اجرای نمایش تا برگزاری کنسرت

امیر عبدالحسینی دبیر ستاد بزرگداشت حکیم نظامی، برنامه‌های بزرگداشت حکیم نظامی را این گونه بیان کرد:

بخش هنر‌های تجسمیمراسم بزرگداشت حکیم نظامی در بخش هنر‌های تجسمی، در مجموعه موزه و کتابخانه ملک، با نمایش ۸ اثر درخشان ازجمله کتاب‌های خمسه و مخزن الاسرار برگزار خواهد شد.

از ۱۶ اسفند نمایشگاه آثار موضوعی با نمایش ۱۰ پوستر از طراحان گرافیک معاصر برگزار خواهد شد.همچنین منتخبی از این آثار در اکسپو دبی به نمایش درخواهدشد. همچنین نمایشگاه تصویرسازی هنرمندان معاصر که با مضامین لیلی و مجنون، خسرو وشیرین و.. در کتاب‌های نظامی وجود دارد، برگزار خواهد شد.

وی از جمله نمایشگاه ها، به نمایشگاهی با عنوان پنج گنج به روایت موزه هنر‌های معاصر تهران اشاره کرد. علاوه بر این گنجینه، بخشی از آثار از گنجینه‌های دیگر از ۱۸ ام اسفند تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۱در این موزه به نمایش گذاشته خواهد شد.از ۲۱ اسفند نسخه ویزه خمسه نظامی در مدرسه مطهری به نمایش درخواهد آمد که انتشار و چاپ آن در سال آینده خواهد بود.همچنین برخی کارگاه‌های عملی و تخصصی هنر‌های سنتی و صنایع دستی در موزه هنر‌های معاصر و موزه‌های دیگر برگزار می‌شود.

بخش هنر‌های نمایشیدر بخش هنر‌های نمایشی، اجرای نمایش فرم با عنوان گربه جاده ابریشم به کارگردانی یاسر خاسب اجرا شده و اثر دیگر از امیرحسین شفیعی در محوطه تالار وحدت، موزه هنر‌های معاصر و برج آزادی اجرا خواهدشد. دو نمایش با عنوان اپرای عروسکی لیلی و مجنون اثر بهروز غریب پور در بهار ۱۴۰۱ و نمایش دیگر با عنوان روایت عاشقانه و آوازی، اثر سیدجلال الدین دری در نیاوران اجرا خواهدشد.

بخش موسیقی در بخش موسیقی ویژه برنامه‌ها و کنسرت‌هایی از ۱۶ و ۱۷ اسفند از گروه همنوازان حصار به خوانندگی علی قمصری (که آثاری از نظامی را اجرا کرده) و ۱۸ام ۱۹ ام اسفند، کنسرت آفاق عشق توسط گروه بیدل به خوانندگی حسام الدین سراج و به آهنگسازی فریدون شهبازی برگزار می‌شود.۲۰ و۲۱ ام ارکستر ملی رزم آرایی خسرو به خوانندگی سالار عقیلی برگزار می‌شود.

فیلم و سینما در حوزه فیلم و سینما، خانه سینما از این بزرگداشت حمایت کرده و سه نشست نقد و بررسی از فیلم‌های این حوزه در موزه هنر‌های معاصر برگزار خواهدشد.

همایش‌های ملیدر بحث همایش ملی، برنامه هایی، چون معرفی اسناد و کتاب، برگزاری نشست و همایش علمی، انتشار مقالات ادواری، سفارش مقالات جدید و برگزاری نشست‌های ادبی در زیرمجموعه همایش علمی درنظر گرفته شده است.

همچنین برافراشته شدن پرچم حکیم نطامی در برج آزادی، ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها و در فضای باز موزه هنر‌های معاصر از دیگر برنامه‌ها خواهد بود.

فضای مجازیدر صفحه اینستاگرامی تحت عنوان hakimnezami official نظامی خوانی توسط هنرمندانی، چون عبدالجبار کاکایی، حمیدرضا قلیچ خانی، شبنم قلی خانی و … اجرا خواهدشد.

همچنین هفته آینده ماکت مجسمه حکیم نظامی ساخته نادر قشقایی رونمایی خواهد شد.

طراحی بازیاداره کل فرهنگ و ارشاد استان تهران، بازی برای گروه سنی کودک و نوجوان بر اساس هفت پیکر نظامی طراحی کرده است.

مرضیه میرزایی, [۲/۲۲/۲۰۲۲، ۱۲:۰۸ PM]محمود شالویی در ادامه درباره تسهیل رفت و امد برای بازدید از مقبره حکیم نظامی، بیان کرد که سفارت ما و رایزن‌های فرهنگی درصدد برای برقراری ارتباط با کشور آذربایجان برای تسهیل رفت و امد و بازدید از مقبره حکیم نظامی خواهند بود. البته مهمتر از مقبره ایشان، این است که به فرهنگ و شعر ایشان بپردازیم که با روح و فرهنگ ملت ما پیوندی ناگسستنی دارد. مهمترین موضوع، این است که دیوان نظامی به زبان شیرین فارسی است و اصالت ایشان در همه جا به زبان فارسی شناخته شده است.همچنین کمیسیون ملی یونسکو در تهران، جایزه نظامی را در نظر گرفته اند. فرهنگستان هنر کشور نیز برنامه‌های متعددی در این خصوص در نظر گرفته است. همچنین از ناشران برگزیده که درباره حکیم نظامی فعالیت داشته اند، تقدیر به عمل خواهد آمد. انتهای پیام/

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا