فرهنگی هنریمیراث و گردشگری

تدوین طرح عظیم اقتصادی مبتنی بر آینده‌نگری

مریم جلالی، معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: مقام معظم رهبری سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه را ابلاغ کردند که بند ۱۷ آن مستقیم به توسعه گردشگری و تروج صنایع‌دستی اشاره دارد. موضوع صنایع‌دستی در برنامه ششم توسعه وجود نداشت، اما در این برنامه دیده شده که جای تشکر و قدردانی دارد.

او افزود: توجه مقام معظم رهبری به موضوع صنایع‌دستی بسیار دارای اهمیت است و بیانات معظم‌له در سال‌های گذشته و تاکیدات ایشان در حوزه صنایع‌دستی نشان‌دهنده اهمیت این هنر‌صنعت در نزد مقام معظم رهبری است. اکنون نیز با ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه از سوی ایشان باردیگر اهمیت صنایع‌دستی مشخص شد و از این رو قدردان و ممنون توجه و تاکید معظم‌له به این حوزه هستیم.

معاون صنایع‌دستی کشور ادامه داد: صنایع‌دستی عدالت‌پایه‌ترین حوزه است که می‌تواند پیشرفت را به دنبال دشته باشد. یکی از مهمترین ویژگی‌های صنایع‌دستی خانواده‌محور بودن آن است که این موضوع یک اصل مهم به حساب می‌آید.

جلالی ادامه داد: در سیاست‌های ابلاغی برنامه هفتم توسعه، کلیدواژه‌هایی وجود دارد که توجه به صنایع‌دستی، اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد هویت‌بنیان محدود به بند ۱۷ نیست بلکه در سایر بند‌های دیگر این سیاست‌ها می‌شود رگه‌هایی از اقتصاد دانش‌بنیان را پیدا کرد که می‌تواند ارتباط مستقیم با صنایع‌دستی داشته باشد.

او با بیان اهمیت موضوع تروج در صنایع‌دستی اضافه کرد: ترویج زیرساخت‌های زیادی را به ارمغان می‌آورد. ترویج یعنی ورود صنایع‌دستی به زندگی مردم و ما باید بتوانیم زنجیره ارزش صنایع‌دستی را فراهم کنیم. زنجیره‌ای که از تولید شروع می‌شود و با فروش و صادرات به پایان می‌رسد.

معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ادامه گفت: در حوزه خانواده وقتی از پیشرفت توام با عدالت صحبت می‌کنیم توجه ما باید به سمت صنایع‌دستی باشد چرا که صنایع‌دستی عدالت‌محور‌ترین نوع صنایع است که با سرمایه اندک و در دوره کوتاه مدت به بازدهی می‌رسد.

جلالی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این که صنایع دستی در سند آمایش سرزمینی نیز جایگاه ویژه‌ای دارد گفت: در کنار این، مردمی بودن صنایع‌دستی یکی از مهمترین مشخصه‌های آن است که بر عدالت‌محور بودن آن نیز تاکید دارد. زمانی که ما صحبت از «هر خانه یک کارگاه» می‌کنیم این طرح مبتنی بر دانش ایرانی است بنابر‌این تاکیدی که در بند ۱ سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه آمده است بهره‌روی است که به طور حتم در این بخش می‌توانیم صنایع‌دستی را مبنای مناسبی برای بهره‌وری قرار دهیم.

او ادامه داد: در برخی موارد متاسفانه به اسم تولید، اشتغال را کشته‌ایم در حالی که صنایع‌دستی اشتغال مولد است. زمانی که اعضای یک خانواده به تولید صنایع‌دستی می‌پردازند علاوه بر ایجاد اشتغال ودرآمدزایی این نوع از فعالیت می‌تواند موجب تحکیم روابط خانواده و ایجاد بیشتر صمیمت بین اعضای خانواده شود.

این مقام مسئول یادآور شد: این نشانه‌گذاری که مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه با کلیدواژه‌های دقیق انجام داده‌اند برای ما مشخص می‌کند که برای ترویج صنایع‌دستی باید به تمام حوزه‌ها از جمله فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی توجه داشته باشیم. چرا که صنایع‌دستی در همه حوزه‌ها می‌تواند نقش‌آفرینی کند.معاون صنایع‌دستی کشور اضافه کرد: در کنار ترویج صنایع‌دستی، موضوعات مهم دیگری مانند آموزش وجود دارد که باید به آن بیش از پیش توجه کرد.

جلالی گفت: با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه، طرح عظیم اقتصادی مبتنی بر آینده‌نگری در برنامه هفتم را تهیه خواهیم کرد که در این طرح به موضوعات مختلفی مانند رشد و شکوفایی بانوان و نیز خانواده‌محور بودن صنایع‌دستی توجه ویژه‌ای خواهد شد.

او در پایان صحبت‌های خود گفت: ابلاغ این سیاست‌ها از سوی مقام معظم رهبری ماموریتی را بر عهده شرکت‌های دانش‌بنیان نیز قرار می‌دهد تا همکاری این شرکت‌ها و مجموعه‌ها با حوزه صنایع‌دستی تقویت شود تا شاهد رشد و شکوفایی هرچه بیشتر و بهتر صنایع‌دستی ایرانی باشیم. آرتسیفر فرهنگی هنری میراث و گردشگری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا