فرهنگ و ادبيات

تلاش کشور‌های همسایه برای مصادره هویت ما/ زنگ خطری که هنوز به گوش برخی نرسیده است

اسفند امسال به مناسبت بزرگداشت حکیم نظامی، مراسمی برای معرفی این شاعر پارسی زبان به ایران و جهان، انجام شد. حجت‌الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران، بیان کرد که برنامه خط نیاکان، برنامه ای برای معرفی مشاهیر ایرانی است. تاکنون چهل نفر از مشاهیر ایرانی در فهرست مشاهیر ایرانی در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. نظامی شاعر بلند آوازه قرن ششم است که می‌توان گفت پنج گنج ایشان  تا حدودی در ایران ناشناخته است. امسال در برنامه خط نیاکان در کمیسیون ملی یونسکو ایران، برنامه‌ای ویژه را برای حکیم نظامی تدارک دیدیم و از کسانی که سالیان سال بدون هیچ ادعایی، برای معرفی حکیم نظامی چه با خط خوشنویسی چه تئاتر موسیقی و … تلاش کردند، تجلیل شد.

به گفته او، نظامی ظرفیت‌های فراوانی برای معرفی شدن دارد. این برنامه مقدمه‌ای برای معرفی هرچه بهتر و باشکوه‌تر حکیم نظامی است . آثار نظامی سال‌ها پیش در سال ۱۹۷۰ میلادی توسط هانری ماسه و … ترجمه شده است. حکیم نظامی متعلق به این سرزمین و برخواسته از ایران می‌باشد. او ایران را دل زمین می‌داند و معتقد است جهان تن است و ایران دل.

تلاش کشورهای همسایه برای مصادره هویت ما / زنگ خطری که به گوش برخی نرسیده است

ایوبی از اینکه در کشور‌های همسایه ما هم به میراث  کهن مشترک ما توجه فوق العاده‌ای می‌کنند، ابراز خوشحالی و خرسندی کرد و بیان کرد که در این باره هیچ گونه خطری احساس نمی‌شود.

وی بیان کرد که باید متفکران، نویسندگان و رسانه‌ها در نقل اخبار، عدالت را رعایت کنند. در هر حال هیچکس نخواهد پذیرفت که نظامی غیر از زبان دیگری به جز فارسی اشعارش را گفته باشد. زبان‌های دیگر برای ما بسیار ارزشمند است؛ اما این حکیم برخاسته از این سرزمین است و اشعار او نیز به زبان فارسی است. اشعار ایشان به زبان‌های دیگر از جمله ترکی ترجمه شده است.

شعر پارسی، مهم ترین هنر ایرانی

اصغر دادبه، استاد بازنشسته دانشگاه علامه طباطبایی و مدیر بخش ادبیات دایره المعارف بزرگ اسلامی، بیان کرد که کل این آذربایجان کنونی، ۲۰۰ سال پیش توسط روس‌ها بوجود آمده است. کل این منطقه، ایران بزرگ بوده است. آن بخش هم آذربایجان نیست، اران است که به دلایل سیاسی اسم آن را آذربایجان گذاشته اند.

دادبه بیان کرد که در قرن ششم، نه قونیه‌ای که مولوی در آن بوده، قونیه امروز بوده و نه گنجه‌ای که نظامی در آن بوده، گنجه امروز بوده است. همه این‌ها گستره فرهنگ ایران بوده و هست. اما در آن زمان، زبان فارسی بوده است.

به گفته او، به لحاظ فرهنگی، همه این‌ها گستره ایران فرهنگی است. اما به لحاظ تاریخی، آن دوره بخشی از ایران بوده است. بدیهی است که وقتی بخش علمی با سیاسی در هم بیامیزد، اوضاع بدین گونه می شود.

کشوری که با مشاهیر ما برای خود هویت می سازد

دادبه بیان کرد که برای ساختن هویت، شخصیت‌های هنری، فرهنگی، علمی لازم است. در نتیجه بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، این کشور‌ها شروع به ساختن هویت برای خود کردند. آن دوستان کوشیدند که نظامی را از آن خود بدانند. خیلی سال نمی‌گذرد که اشعار فارسی که بر در و دیوار آرامگاه نظامی در آذربایجان بود، تراشیده و آن را به ترکی ترجمه کردند.

بعد از آن کوشیدند تا بگویند اصل این اشعار به ترکی بوده و به فارسی ترجمه شده است. اساساً این حرف بی بنیاد است. حرکت دیگر، این بود که یک دیوان به ترکی پیدا کرده (که برای نظامی عثمانی بود) و آن را به نظامی گنجوی نسبت دادند. این‌ها تلاش‌های بی موردی است که آنان انجام دادند و اگر دید فرهنگی نسبت به این موضوع داشتند، نظامی برای آنان هم بود.

ما باید چه کنیم؟

دادبه اظهار کرد که ابیات نظامی که من در حافظه دارم، برای دوره ابتدایی است. در کتاب‌های دوره ابتدایی ما، اشعاری بی نظیر از نظامی، مولوی و .. بود.  متأسفانه  به تدریج، این‌ها از کتاب‌های درسی حذف شد. الان دانشجویان ما با این موضوع آشنایی ندارند. مسائل آموزشی تربیتی، علمی و هنری باید از مدرسه ابتدایی و کودکستان شروع شود.

غیر از کتاب، امکانات دیگری چون ساخت فیلم، رسانه‌های مختلف و … هم وجود دارد. همه این کار‌ها خوب است. در آموزش در مدرسه و رسانه ها، این کار باید جدی در نظر گرفته شده است؛ چرا که شعر فارسی جزو مهمترین هنر ما و هستی و هویت ماست. آرتسیفر فرهنگی هنری ساير حوزه ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا