معماری

دیوید ادجای اولین جایزه شارلوت پریاند را دریافت کرد

گروه معماری آرتسیفر: دیوید ادجای، معمار بزرگ غنایی – انگلیسی که به دلیل مشارکت‌های تاثیرگذارش در رشد و توسعه روزافزون معماری، طراحی و جامعه مورد ستایش قرار گرفت، جایزه افتتاحیه شارلوت پریاند (Charlotte Perriand) را دریافت کرد. این جایزه را Créateurs Design Awards پایه‌گذاری کرده که برتری و یکپارچگی را در صنعت طراحی به رسمیت می‌شناسد و الهام‌بخش نسل‌های آینده است.

این معمار بزرگ علاوه بر دریافت جایزه مدال طلای معماری ریبا (جایزه معماری سلطنتی بریتانیا) در سال ۲۰۲۱، به عنوان تاثیرگذارترین معمار جهان در سال ۲۰۱۷ از سوی مجله تایمز انتخاب شده بود.

دیوید ادجای کارنامه ۲۵ ساله درخشانی در زمینه طراحی ساختمان‌ها، موزه‌ها، مراکز اداری و تجاری دارد از جمله طراحی موزه بین المللی تاریخ و فرهنگ سیاه‌پوستان آفریقایی_امریکایی در واشنگتن، موزه هنریLatvian نیویورک، گالری Rivington لندن، مدرسه SKOLKOVO مسکو.

پروژه اخیر این هنرمند، طراحی بیست و یکمین پاویون گالری سرپنتین است که با همکاری هنرمند آمریکایی گیتس در سال ۲۰۲۲ با عنوان «نمازخانه سیاه» اجرا خواهد شد؛ این پروژه ادای احترامی به سنت‌ها و صنایع دستی بریتانیا است.

دیوید ادجای

اواخر سال ۲۰۲۱، دیوید ادجای به عنوان طراح اصلی منطقه میراث باربادوس معرفی شد، پروژه‌ای که به مستندسازی و بازگویی تأثیر برده‌داری بر باربادوس و همچنین فرهنگ‌ها و ملل در نیمکره غربی اختصاص دارد. برای این پروژه، از تکنیک و فلسفه مقبره‌های سنتی آفریقا، مکان‌های نماز و اهرام استفاده کرده است. همچنین او فضایی طراحی کرده که به مردگان احترام می‌گذارد و آینده‌ای جدید برای تمدن سیاهپوستان در قاره آفریقا و بیرون از آن قائل است. این معمار  طراحی پروژه ساخت یکصدویازده بیمارستان را نیز در غنا به عهده دارد.

دیوید ادجای

شارلوت پریاند، هنرمند و طراح مدرنیست فرانسوی با وجود تأثیر زیادی که بر حوزه مبلمان معاصر گذاشته است؛ اما کم‌تر از او یاد‌ می‌شود. او سابقه همکاری با لو کوربوزیه و ژان پرووه (Jean Prouvé) را در کارنامه دارد. سبک کاری پریاند مورد تقلید و سرمشق بسیاری از طراحان پس از وی قرار گرفت و امروزه تمام این ویژگی‌ ها در وسایل روزمره زندگی ما به‌ راحتی پیدا می‌ شوند. آثار پریاند به‌طورکلی دارای ویژگی ساده، روستایی و بسیارنزدیک به فرم رنسانسی بود که بُعد لمسی از زندگی طبیعی به آن افزوده شد.

جایزه شارلوت پریاند امسال توسط Créateurs Design Awards تاسیس شد که به میراث شارلوت پریاند احترام می‌گذارد. این جایزه سالانه به خلاقان تاثیرگذاری اهدا می‌شود که راه پریاند را دنبال و دیدگاه و تعهد او به معماری، طراحی و هنر را پذیرفته‌اند. اعضا تیم این جایزه از میان طراحان برجسته و اعضای مطبوعات بین‌المللی هستند که در حال حاضر بیش از ۲۰۰ متخصص از ۳۲ کشور در آن عضویت دارند.

دیوید ادجای

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا