داستان و رمانرسانه تصویریطراحیفرهنگ و ادبياتفرهنگی هنریكتاب و کتابخوانیگرافیک

روایتی از زندگانی دو امام در رمان «حاء مشدّد»

   رمان «حاء مشدّد» با موضوع زندگانی حکیمه خاتون سلام‌الله‌علیها و حدیثه خاتون سلام‌الله‌علیها به قلم عترت اسماعیلی به نگارش درآمده و از سوی نشر نیستان به بازار کتاب راه یافته است.

   این داستان از روزهای پرالتهاب بعد از شهادت امام حسن عسکری علیهم‌السلام و آغاز امامت امام زمان علیهم‌السلام روایت خود را شروع می‌کند و مسیرش را با ماجرای تلاش خلیفه وقت برای یافتن امام عصر و به شهادت رساندن ایشان ادامه می‌دهد.

کته قابل توجه دیگر در این داستان فضاسازی و شخصیت‌پردازی داستانی آن است که نویسنده به خوبی از عهده آن برآمده است. با وجود اینکه نویسنده این داستان بلند ترجیح داده است تا زبان روایی خود را در این داستان زبانی امروزی و نه تاریخی انتخاب کند، اما صحنه‌پردازی‌هایش برای روایت داستان و نیز توصیف‌های او از شخصیت‌هایی که در استخدام داستان خود در آورده است به خوبی مقصود او از روایت داستانی را برآورده کرده است. صحنه‌های مواجهه اهل بیت امام (ع) با سربازان جور، توصیف ظاهر و خوی آنها و در نهایت رفتار آنها در زمره همین بخش‌ها هستند.

«حاء مشدّد» با چنین استفاده‌ای از عناصر کلامی و روایی رمانی است که می‌تواند به واسطه موضوع و شیوه روایی بکر و جذاب خود برای تمامی کسانی که در دل داستان به انتظار کشف نکاتی ظریف از دل تاریخ و آشنایی با سیره زندگی اهل بیت هستند، اتفاقاتی تازه را رقم بزند و لطائف و دقایقی شیرین را برای آنها به ارمغان بیاورد.

حاء مشدد نخستین‌بار سال ۱۳۹۷ توسط انتشارات نیستان به چاپ رسیده است. معرفی این کتاب را از زبان خانم فاطمه سلیمانی ببینید و بشنوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا