فرهنگ و ادبيات

روایتی از زندگی مهاجران افغان و پاکستان در نمایشگاه عکس «همسایه»

به گزارش آرتسیفر، به نقل از مشاور رسانه نمایشگاه «همسایه»، این نمایشگاه کاری از هنرمند عکاس علی محرابی، روز جمعه، بیست و ششم آذر ماه، ساعت ۱۶:۰۰ با حضور هنرمندان و مهمانان ویژه در گاری استاد نامی خانه هنرمندان ایران افتتاح شد که می‌توان به حضور هنرمندان و مدیران هنری همچون؛ ابراهیم حقیقی، بهزاد حاتم، انوشیروان ممیز، مجید رجبی‌معمار، محمدجواد حق‌شناس، ابوالفضل رزم آرا، دنیا عبدالهی‌حاج‌محمود و تعدادی از هنرمندان انجمن گرافیک و انجمن عکاسان در روز نخست اشاره کرد.

علی محرابی در بیانیه نمایشگاه همسایه اینگونه عنوان می‌کند؛ «بیشتر جمعیت مهاجر ساکن ایران را افرادی با تابعیت افغانستان و بعضا پاکستان تشکیل می‌دهند. قرن‌ها است ایران پذیرای مهاجران کشور‌های هم مرز است، به دلیل همین حسن همجواری نام «همسایه» برای این نمایشگاه برگزیده شد.

به عنوان عکاس تلاش کرده ام تا شرایط زندگی و روزمرگی آن‌ها را برای مخاطب بازتاب دهم. در کنار کاستی‌ها و ناملایمات، روزنه امیدی دیده می‌شود و امید؛ آخرین چیزی است که از بین می‌رود و این کمک می‌کند تا از تاریک‌ترین دوران عبور کنیم. آدم‌ها همیشه در تلاشند تا از وضعیتی سخت به موقعیت بهتر برسند. مخصوصاً برای فرزندانشان؛ و شاید ترک وطن آخرین راه باشد.

آنچه در این نمایشگاه به تصویر کشیده شده، سعی بر این داشته تا گوشه‌هایی از زندگی اتباع داخل ایران را به نمایش بگذارد و این تجربه زیست هرچند کوتاه من میان آنهاست.»

محرابی که دانش آموخته رشته گرافیک در مقطع کاردانی و رشته کارگردانی در مقطع کارشناسی است، از سال ۱۳۸۷ عکاسی را آغاز نمود و به عضویت انجمن عکاسان ایران و انجمن عکاسان مطبوعات ایران در آمد. وی همچنین در کارنامه هنری خود ترجمه چندین نمایشنامه و کارگردانی دو فیلم کوتاه را دارد که در چندین جشنواره بین‌المللی به نمایش در آمده و کاندید دریافت جایزه شده است. از جمله فعالیت‌های بین‌المللی این هنرمند عکاس می‌توان به شرکت در نمایشگاه‌های مختلف عکاسی در ترکیه، ارمنستان، گرجستان، آلمان، فرانسه و همکاری با خبرگزاری رویترز در پروژه عکاسی مستند از ناشنوایان اشاره کرد.

نمایشگاه عکس «همسایه» تا روز جمعه هفتم دی‌ماه از ساعت ۱۵:۰۰ تا ۲۰:۰۰ در گالری نامی خانه هنرمندان ایران، میزبان علاقه‌مندان است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا