مد و لباس

روایت مریم توکل‌نیا از یک پاتوق هنری برای هنرمندان مد، لباس و صنایع دستی | حمایت از بیماران نیازمند پیوند مغز و استخوان از مبدأ عودلاجان

گروه مد و لباس آرتسیفر: عودلاجان یا اودلاجان از محله‌های قدیمی شهر تهران است که از غرب به خیابان ناصرخسرو، از شرق به ری، از شمال به امیرکبیر و از جنوب به ۱۵ خرداد محدود است و سه محله اصلی امامزاده یحیی، پامنار و ناصرخسرو را دربر می‌گیرد و از نظر تاریخی به دلیل وجود بناهای تاریخی متعدد، بسیار غنی است. در سال‌های اخیر، مرمت و بازسازی بازارچه محله عودلاجان با مشارکت وزارت میراث فرهنگی، شهرداری تهران، جمعی از هنرمندان و کسبه بازار به انجام رسیده و محلی برای گردهمایی هنرمندان و تاریخ‌دوستان فراهم آورده است.

توکل‌نیا که با مرمت بخشی از این بازار با طاق‌هایی از دوره قاجار اقدام به طراحی و بهره‌برداری از پاتوقی برای فعالیت هنرمندان دوخت‌های سنتی و طراحی دوخت لباس کرده درباره جزئیات این خبر به آرتسیفر گفت: بسیاری از هنرمندان صنایع‌دستی ازجمله فعالان عرصه دوخت‌های سنتی و سوزن‌دوزی همواره نیازمند فضایی به‌منظور گردهمایی، نمایش آثار و محصولات خود و برپایی کارگاه‌های آموزشی در زمینه‌های تخصصی خود هستند و یکی از اهداف من از ایجاد چنین فضایی در محله تاریخی عودلاجان تحقق همین امر بود.

توکل نیا با اشاره به اینکه فعالیت این بخش از نوروز امسال آغاز شده، اذعان داشت: پس از پایان مرمت بخش موردنظر، حتی فضای اسکان برای هنرمندان مهمان نیز فراهم‌شده و درنتیجه هنرمندان دیگر استان‌ها نیز می‌توانند با سفر به تهران و اسکان در این منطقه، اقدام به فروش محصولات و یا برپایی کارگاه‌های آموزشی موردنظر در پاتوق مذکور کنند.

این طراح لباس و هنرمند عرصه دوخت‌های سنتی افزود: یکی از نکات حائز اهمیت در فرایند اجرای این طرح، اختصاص بخشی از عواید مالی فروش محصولات هنرمندان به نفع بیماران نیازمند به پیوند مغز و استخوان است.

او تصریح کرد: نکته حائز اهمیت این است که منطقه عودلاجان، دارای ظرفیت‌های گردشگری بسیاری است که درنتیجه فرصت مناسبی برای نمایش هنر هنرمندان عرصه صنایع‌دستی را فراهم خواهد آورد حال‌آنکه هنرمندان می‌توانند از نزدیک با مردم آن منطقه نیز که به لحاظ اقتصادی تا اندازه‌ای محروم هستند بیش‌ازپیش آشنا شده و چه‌بسا با آموزش نوجوانان و جوانان عودلاجانی، بسترهای کارآفرینی برای این افراد نیز فراهم شود.

توکل نیا در خاتمه گفت: علاقه‌مندان می‌توانند جهت اجاره غرفه یا هرگونه فضا و امکانی جهت برپایی رویداد نمایشگاهی یا کارگاهی به صفحه شخصی من در اینستاگرام مراجعه کنند و در آینده، یکی از هنرمندان حاضر در پاتوق هنری عودلاجان تهران باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا