فرهنگ و ادبيات

رونمایی از نخستین دانش‌نامه‌ی جامع روستایی کشور در کتابخانه ملی ایران

آئین رونمایی از «کتاب دُماب»، نخستین دانش‌نامه‌ی روستایی کشور چهارشنبه اول تیرماه، ساعت ۴ بعدازظهر در مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان اسناد و کتابخانه‌ی ملی ایران برگزار می‌شود.

کتاب دماب، نخستین و کامل‌ترین دانشنامه‌ی یک روستای تاریخی در ایران است؛ کتابی که پس از چند سال پژوهشِ مستمر، در هفت جلد و دو هزار صفحه‌ی تمام رنگی منتشر و راهیِ قفسه‌ی کتاب‌فروشی‌ها شده است.

جلد یک و دو شامل فرهنگ و تاریخ دماب، فرهنگ واژگان دمابی در جلد سوم، سند‌های تاریخی دماب در دو جلد چهارم و پنجم، سنگ نگاره‌های پیش از تاریخِ دماب در جلد ششم و تبارنامه مردم دماب، جلد آخر این دوره کتاب را تشکیل می‌دهند.

دکتر یداله میرزایی پژوهشگر و مولف مجموعه کتاب دماب هستند، سمیرا و شهرداد میرزایی نیز در پژوهش‌های اولیه کتاب همکاری داشته‌اند. نشر دیبایه با همکاری انجمن دوستداران دماب این کتاب را منتشر کرده است.

روستای تاریخی دُماب که در لهجه محلی «دمُبو» خوانده می‌شود، در شمال غربی اصفهان و در فاصله صد کیلومتری شهر نجف آباد، ۶۰ کیلومتری شهر گلپایگان و ۴۰ کیلومتری خوانسار در منطقه مهردشت و در بین این سه شهر، در استان اصفهان، و شهرستان نجف‌آباد است.

دُماب در ارتفاع ۲۱۴۰ متر از سطح دریا و در دامنه‌های زاگرس و دالان کوه قرار دارد. تاریخ ایجاد روستای دُماب به عنوان یک محل سکونت دائم بین سال‌های ۱۱۰۰ تا ۱۱۵۰ هجری خورشیدی برآورد می‌شود. موقعیت روستای دماب در مرز بین کوچ نشینی و یکجا نشینی، و همسایگی با چهار محال و بختیاری و لرستان، موجب ایجاد معماری تدافعی و قلعه‌های متعدد در آن بوده است که برخی تا روزگار امروز باقی مانده و از برخی تنها برج‌هایی باقیمانده است. دماب دارای بافت با ارزش تاریخی در دنباله قنات است که چندین اثر آن تاکنون در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است. آرتسیفر فرهنگی هنری ادبیات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا