فرهنگ و ادبيات

سی‌امین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران فراخوان داد

دبیرخانه جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران سی‌امین دوره این جایزه را با هدف شناسایی و معرفی کتاب‌های ارزشمند در دو حوزه مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی در سه بخش تالیف، ترجمه و تصحیح که برای نخستین بار طی سال گذشته میلادی (۲۰۲۱) به زبان‌های گوناگون در کشور‌های مختلف (غیر از ایران) چاپ شده است، در بهمن‌ماه ۱۴۰۱ برگزار می‌کند.

بر اساس این فراخوان، از تمام ناشران و پدیدآورندگان دعوت می‌شود، یک نسخه از کتاب موردنظر خود را تا ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱ برای شرکت در این دوره جایزه، به نشانی دبیرخانه ارسال کنند.

آثار ارسالی به این دوره از جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در موضوع «مطالعات اسلامی؛ شامل: کلیات، معارف اسلامی، تاریخ اسلام، رجال، اخلاق، علوم قرآنی، حدیث، ترجمه متون اسلامی، قرآن‌پژوهی و تفسیر، فقه و حقوق اسلامی، علم کلام، فلسفه، تصوف و عرفان، تاریخ علم در اسلام، فرهنگ و تمدن اسلامی، اقتصاد اسلامی، هنر و معماری اسلامی، مطالعات اسلامی معاصر و …» و در موضوع «مطالعات ایرانی؛ شامل: کلیات، زبان و زبان‌شناسی ایرانی، مردم‌شناسی، تاریخ علم در ایران، شعر و ادب فارسی، تاریخ ایران، هنر و معماری ایرانی، تاریخ و تمدن ایران باستان، ترجمه آثار اندیشمندان ایرانی و …» است.

ویژگی‌های آثار ارسالی به این دوره از جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر است:

برخورداری از ابتکار و خلاقیت در ارائه بینش اسلامی، تحقیقات و مطالعات ایرانی؛ بهره مندی از ارزش فرهنگی بسیار درخور توجه و منطبق با معیار‌های تحقیقی، پژوهشی و استناد به منابع معتبر و علمی؛ تناسب حجم کتاب با محتوا، فصل‌بندی موضوع‌ها، رعایت هماهنگی فصل‌ها و یک‌دستی مطالب، ذکر فهرست‌های فنی، اهتمام به ویراستاری، آرایه مناسب کتاب و نداشتن غلط‌های چاپی؛ رعایت معیار‌های اساسی ترجمه در کتاب‌های ترجمه‌شده؛ رعایت آداب و قواعد تصحیح انتقادی متون به‌همراه توضیحات و حواشی لازم و ارائه نسخ بدل به‌حد کافی در کتاب‌های تصحیح‌شده است.

دبیرخانه سی‌امین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان برادران مظفرجنوبی، کوچه خواجه نصیر، پلاک ۲، طبقه اول واقع است و علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به پایگاه الکترونیکی جایزه به نشانی www.bookaward.ir مراجعه با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۶۳۶۳، داخلی ۲۷۷ تماس بگیرند. دورنگار ۰۲۱۶۶۴۱۵۴۹۸ و پست الکترونیک bookaward@ketab.ir نیز برای ارتباط علاقه‌مندان با دبیرخانه این جایزه درنظر گرفته شده است. آرتسیفر فرهنگی هنری ادبیات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا