موسیقی

شکوه فرهنگ و موسیقی ایران در کرواسی | ۸۰ نوازنده فیلارمونیک زاگرب فارسی خواندند

به گزارش آرتسیفر، این کنسرت شامگاه جمعه ۱۳ اسفند (۴ مارس) همزمان با سی‌امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ایران و کرواسی و نیز یکصد و پنجاهمین سالگرد تاسیس ارکستر فیلارمونیک زاگرب در سالن بزرگ لیسینسکی این شهر برگزار شد. پوئم‌سمفونی «چنین گفت زرتشت» در شش قسمت اولین پوئم‌سمفونی در جهان روی گفتار واقعی زرتشت است که برای خواننده تِنور گروه کر و ارکستر بزرگ سمفونیک ساخته شده است.

پیش از این نسخه بی‌کلام «چنین گفت زرتشت» ساخته ریچارد اشتراوس، آهنگساز آلمانی از روی نوشته‌های نیچه شهرت جهانی داشت که به هیچ وجه ارتباطی با زرتشت ایران‌زمین ندارد. در عین حال این کنسرت ۶۵ دقیقه‌ای که برای اولین بار در خارج از ایران به زبان فارسی اجرا شد، روایتی اصیل و ایرانی از «چنین گفت زرتشت» را به جهانیان ارائه می‌کند.

رهبری که علاوه بر شهرهای بروکسل، پراگ و مالاگا سال‌ها مدیریت هنری ارکستر فیلارمونیک زاگرب را نیز عهده‌دار بوده، رهبر ویژه و میهمان برنامه بود. وی این اثر را به مردم کرواسی تقدیم کرد که بر اساس برخی مستندات تاریخی باور دارند ریشه آنها به ایران باستان بازمی‌گردد.

Zagreb1

رضا فکری در ۷ سال گذشته با علی رهبری همکاری داشته و در اجرای موفق آثار «مرشد»، «اپرای غمنامه پارسی»، «اپرای حضرت ابراهیم» و «دیوان گوته» نقش ایفا کرده است. ارکستر فیلارمونیک زاگرب از ارکسترهای مشهور اروپاست و رهبران و سولیست‌های جهان با آن کار کرده‌اند.

مشاوران فرهنگی و هنری رئیس جمهوری و نماینده ویژه نخست‌وزیر کرواسی، معاونان وزیران خارجه، فرهنگ و اقتصاد، سفیران و دیپلمات‌های مقیم زاگرب، سفیر ایران در کرواسی و سفیر کرواسی در تهران، اعضای شورای شهر زاگرب، مقام‌های شهرهای مختلف کرواسی، مدیران اقتصادی، ایراندوستان و جمع زیادی از هموطنان مقیم کرواسی در این کنسرت حضور داشتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا