موسیقی

«صدایم کن» یک روایت عاشقانه غمگین است | امروز کلام دنباله‌رو موسیقی شده و ریتم حرف اول را می‌زند

گروه موسیقی هنر آنلاین: «عباس آزاد» در ابتدای این مراسم گفت: آلبومی که امسال به صورت رسمی رونمایی می‌شود، سال ۹۵ به صورت دوستانه شکل گرفت اما پروداکشن آن حدود یک و نیم سال طول کشید و سپس با دوره کرونا مواجه شد. برای همین آلبومی امروز رونمایی می‌شود که علیرغم نظم موجود در پروسه تولیدش، سال ۹۵ استارت خورد و شش سال تا رونمایی طول کشید.

پس از صحبت‌های او کلیپی از پشت صحنه تولید و ضبط این آلبوم پخش شد. در ادامه، این آهنگساز و خواننده با بیان اینکه «بهترین نوازندگان مربوط به این ژانر از موسیقی در تولید این آلبوم با ما همکاری کردند» گفت: متاسفانه غیر از اندک مخاطبان تحصیل‌کرده و متخصص، اغلب شنوندگان نمی‌توانند قضاوتی در مورد ژانر و نحوه تولید یک آلبوم و دشواری‌هایش داشته باشند.

آزاد درباره این آلبوم توضیح داد: «صدایم کن» عنوان اولین قطعه دارای کلام آلبومی است که پایه‌اش قرار بود بر اساس تنظیم چند تصنیف ایرانی اما با سازی باشد که شاید با واژه تصنیف ایرانی قرابتی ندارد اما به نوعی یک فیوژن را شکل دهد. یک کلام ایرانی طوری تنظیم شود که بتواند به موسیقی مورد نظر نزدیک شود.

او توضیح داد: ابتدا قرار بود تعدادی از تصنیف‌هایی که شعر و آهنگش از من است در یک آلبوم جمع شود اما بعدتر به قطعه‌ای موزیکال در آذربایجان برخوردم که جذاب بود و دوست داشتیم آن را در کار داشته باشیم؛ بهترین کسی هم که می‌توانست این کار را انجام دهد عبدالجبار کاکایی بود و ایشان شعر قطعه همسفر را سرود. در نهایت چهار قطعه به شکل تصنیف و یک قطعه به صورت کاور و انتخاب ملودی در آلبوم دارای کلام هستند و چهار قطعه بی‌کلام هم داریم.

این خواننده و آهنگساز با بیان اینکه سلیقه آرمان مرشد کمک کرد تا روایت عاشقانه مدنظر من به بهترین شکل دربیاید، خاطرنشان کرد: «صدایم کن» یک روایت عاشقانه غمگین است. روایتی از عشقی دارد که به هر نحوی حاصل نمی‌شود و به سرانجام نمی‌رسد؛ عشق مجازی، عشق‌ حقیقی و در کل حکایتی از داستان یک فراق، نشدن و موسیقی غمگین است.

در ادامه ویدیویی از قطعه همسفر پخش شد و پس از آن، عبدالجبار کاکایی روی صحنه آمد و گفت: ناکامیِ پایان عشق‌های مجازی را در عشق‌های حقیقی هم می‌توان تصور کرد؛ با شناختی که از عباس آزاد و توانایی‌اش دارم و وضعیتی که در موسیقی امروز با آن روبرو هستیم، اتفاق خوبی با انتشار این دست آثار رخ خواهد داد که نگاهی به تصنیف‌های ایرانی دارد.

این شاعر خاطرنشان کرد: موسیقی‌ای که به کلام احترام می‌گذارد خودش را در حافظه مخاطب ثبت می‌کند. اما الان کلام، دنباله‌روی موسیقی شده و ریتم حرف اول را می‌زند اما در کار عباس آزاد ویژگی احترام به کلام به چشم می‌خورد.

کاکایی در پایان تصریح کرد: از آثار مشترک‌مان با عباس آزاد خاطرات خوبی در ذهن دارم که یکی از آن‌ها در ارتباط با ایلام، همین امروز هم در فضای مجازی دست به دست می‌شد.

در ادامه مسرور شیدایی که میکس و مسترینگ این آلبوم را به عهده دارد، درباره فضای مدرن و ارکستال «صدایم کن» با سازهای غربی صحبت کرد و گفت: عباس آزاد سعی کرده در این آلبوم تصنیف را احیا کند. بنابراین در بلبشوی غریب امروز موسیقی باید قدر این تلاش او را در تصنیف‌سازی بدانیم.

پخش کلیپی درباره مهدی آزاد، استاد زبان‌شناسی و پژوهشگر بخش بعدی این نشست بود که قطعه «صدایم کن» به او تقدیم شده است. اجرای زنده این قطعه، پایان‌بخش مراسم بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا