فرهنگ و ادبيات

غیرت ملی؛ غیرت فرد به خاک و وطن خود

حجت الاسلام والمسلمین مسعود عالی، کارشناس مذهبی، درمورد غیرت ملی بیان کرد: غیرت سه گونه است و معمولاً ما وقتی درمورد غیرت می‌شنویم غیرت ناموسی به ذهنمان می‌آید که فرد از ناموس خود دفاع کند. اما غیرت دیگری هم تحت عنوان غیرت ملی وجود دارد و آن هم این که هر فردی به ملت و آب و خاک خود غیرت و حساسیت داشته باشد؛ به طوری که اگر فردی بخواهد حمله کند و وطنش را ازبین ببرد شجاعانه در برابرش می‌ایستد و از کشور خود دفاع می‌کند.

این کارشناس مذهبی گفت: غیرت ملی متفاوت از ملی گرایی است و در حقیقت، ملی گرایی خوب نیست. زیرا ملی گرایی، تعصب افراطی است که فرد، ملت‌های دیگر را با وجود ارزشمند بودن آن ها، نفی کند و بگوید که فقط ما خوب هستیم و درواقع، تعصب‌های افراطی که ارزش‌های دیگران دیده نشود و این به معنی نژادپرستی است.

حجت الاسلام عالی ادامه داد: غیرت ملی یعنی فرد نسبت به فرهنگ، ارزش‌ها و پشتیبان‌های تمدنی خود بی تفاوت نباشد و این بسیار ارزشمند است. به طور مثال؛ ما در تاریخ خودمان، افرادی مثل ستارخان و باقرخان را داریم که درقیام مشروطه، در عین مشروطه خواه بودن از ایران دفاع کردند و به محض این که دیدند انگلیس‌ها خواستند مشروطه را به نفع خود مصادره کنند به سرعت در برابر انگلیس‌ها موضع گرفتند و دلیلش هم این بود که وطن را دوست داشتند.

این کارشناس مذهبی افزود: همان موقع، به خاطر این که احتمال داشت انگلیسی ها، ستارخان را ترور کنند، یک پیک از کنسولگری روسیه برای ستارخان آمد و به او گفت که به سفارت روسیه پناه بیاورد و زیر پرچم روس باشد تا از ستارخان در مقابل انگلیس‌ها محافظت شود و او هم گفت: من زیر بیرق ابوالفضل (ع) هستم و بیرق روس را نمی‌خواهم و این نشان می‌دهد که ستارخان فرد غیوری بوده و ملت و وطن خودش را دوست داشته است؛ به طوری که پای آن ایستاد تا به شهادت رسید.

حجت الاسلام عالی گفت: هنگامی که انگلیس‌ها حمله کردند و می‌خواستند از جنوب وارد کشور شوند، رئیسعلی دلواری در بوشهر، با همشهری‌های خودش و تنگستانی‌ها و افرادی که برای دشتستان بودند غیورانه در مقابل انگلیس‌ها ایستادند؛ به طوری که هنگامی که وارد منزل رئیسعلی دلواری می‌شوید فضای آن کاملاً حماسی و مردانگی و غیرت را نشان می‌دهد و وقتی وارد منزل او می‌شوید، یکی از نوادگانش در این خصوص برای مردم توضیح می‌دهد و عجیب این که متوجه می‌شوید رئیسعلی دلواری تا چه اندازه، عشق به امام حسین (ع) داشته و همین موضوع باعث شده است تا در برابر انگلیس‌ها بایستد و در نهایت، به شهادت برسد و ما همه این افراد را تحسین می‌کنیم و می‌گوییم که غیرت ملی داشته اند و از وطن خود دفاع کردند.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: علت این که شاه سلطان حسین صفوی، آخرین شاه صفوی را مذمت می‌کنیم و می‌گوییم بی غیرت بوده، این است که و وقتی افغان‌ها به اصفهان که آن زمان، پایتخت بود، حمله کردند، آن قدر صبر کرد تا آن‌ها به دروازه اصفهان رسیدند و زود، دختر خود را به محمود افغان پیشکش کرد و تاج خود را روی سر او گذاشت و آن‌ها هم به محض وارد شدن، کشتار زیادی انجام دادند.

حجت الاسلام والمسلمین عالی افزود: غیرت ملی این نیست که فرد، صرفاً در بحث نظامی گری از ملت و وطن خود دفاع کند بلکه دانشجوی نخبه‌ای که از لحاظ علمی و فرهنگی و… به تمام معناست و کشور‌های دیگر برای بدست آوردن او تلاش می‌کنند و حاضر هستند هزینه‌های گزافی را برای بدست آوردنش بپردازند، ولی این فرد نخبه همچنان می‌ایستد و به کشور خود خدمت می‌کند و یا اگر هم برود باز به وطن خود برمی گردد تا به آب و خاک خود خدمت کند هم غیرت ملی دارد و یا سرمایه گذاری که با وجود تمامی مشکلات و موانع موجود، سرمایه اش را در کشور خودش صرف می‌کند و از آن خارج نمی‌کند و در وطن خود سرمایه گذاری می‌کند هم دارای غیرت ملی است. آرتسیفر فرهنگی هنری قرآن و عترت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا