فرهنگ و ادبيات

فروش غیر قانونی اثر نقاش معروف در حراج آلمان

نقاشی انتزاعی و آبرنگی که در ۱۴ ژوئن ۱۹۸۴ از مجموعه «موزه ملی ورشو» به سرقت رفته بود، در روز پنجشنبه، در خانه حراج «گریسباخ» آلمان به قیمت ۳۱۰۰۰۰ یورو فروخته شد.

این در حالی است که مقامات وزارت فرهنگ و میراث ملی و سفارت لهستان برای جلوگیری از این کار اقداماتی انجام دادند و آن را محکوم کردند؛ به طوری که وزیر فرهنگ لهستان، پس از پایان این حراج، در شبکه‌های اجتماعی نوشت که خانه حراج آلمان مانند دلالی عمل کرده که اثر دزدیده شده را به فروش گذاشته است و همچنین، بر اساس اعلام وزارت فرهنگ، این نقاشی آبرنگی در نتیجه نظارت بر بازار هنر خارجی توسط کارمندان وزارت فرهنگ و میراث ملی پیدا شده است.

این وزارتخانه نوشت که نقاشی «واسیلی کاندینسکی» در سال ۱۹۸۴، به عنوان یکی از آثار حاضر در نمایشگاه «مفهوم فضا در هنر معاصر» به نمایش درآمد و در آن جا به سرقت رفت، در حالی که این نقاشی از سال ۱۹۸۲، از مجموعه‌ای خصوصی به مالکیت «موزه ملی ورشو» درآمد.

این وزارتخانه تأکید کرد که تا به امروز، مُهر موزه ملی ورشو در پشت تابلو نقاشی آبرنگی «کاندینسکی» وجود دارد که این نشان دهنده مکانی است که به آن تعلق دارد.

در سال ۱۹۸۵ میلادی، «بنیاد جهانی تحقیقات هنر» (IFAR) در گزارشی که درمورد آثار هنری به سرقت رفته داشت، اعلام کرد که این اثر هنری بدون عنوان از «موزه ملی ورشو» به سرقت رفته است و به همین دلیل، تاریخچه این اثر هنری و نشانه‌های مالکیت حفظ شده «موزه ملی ورشو» نشان دهنده این هستند که فروش این اثر به سرقت رفته ناشی از حُسن نیت نیست.

پس از این که این اثر هنری در فهرست حراجی «گریباخ» قرار گرفت، وزارت فرهنگ لهستان از پلیس درخواست کرد که پیگیر این موضوع شود و این نقاشی را در فهرست آثار هنری مسروقه اینترپل ثبت کند و بدنبال آن، مستنداتی هم درباره مسروقه بودن این اثر هنری به این حراجی فرستاده شد.

این وزارتخانه گفته است که تمام اقدامات قانونی ممکن برای بازیابی و برگشت این نقاشی را انجام خواهند داد چراکه معامله آگاهانه‌ای که از سوی خانه حراج «گریسباخ» انجام شده بسیار غیر اخلاقی و مغایر با استاندارد‌هایی است که باید در بازار هنر بین المللی اعمال شود. آرتسیفر فرهنگی هنری موسیقی و هنرهای تجسمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا