سينما و تئاترسینما

فیلم رشد پرمخاطب‌ترین جشنواره فیلم ایران است

صادق یزدانی دبیر جشنواره بین المللی فیلم رشد در نشست خبری پنجاه و دومین دوره این جشنواره گفت: رشد پر سابقه ترین جشنواره فیلم ایران است اما مطلب مهم این است که جشنواره رشد پرمخاطب‌ترین جشنواره کشور به شمار می‌رود و معلمان و دانش‌آموزان مخاطبان این جشنواره هستند.

به گفته یزدانی، هدف این جشنواره یافتن فیلم‌ها و آثار آموزشی و تربیتی است، این دوره در سه بخش بین‌الملل، دانش آموزان فیلمساز، و معلمان و دانشجو معلم فیلمساز برگزار می‌شود، همچنین سه جایزه از سه نهاد ارائه می‌شود که شامل جایزه ویژه نماز، مسجد و مدرسه از سوی ستاد اقامه نماز، مجموعه جبهه فعالان مردمی جمعیت نیز فیلم‌های مربوط به جمعیت را داوری و جایزه‌ای اهدا می‌کند، وزارت کار نیز فیلم‌هایی با موضوع فرهنگ کار را بررسی و جوایزی اهدا می‌کند.

۳۴۶۰ آثار ارسالی به دبیرخانه

او می‌گوید: تا ۱۹ آبان ماه ۳۴۶۰ فیلم به دبیرخانه ارسال شد که از این میان بیش از ۲۷۳۲ فیلم از کشور‌های مختلف به دبیرخانه ارسال شد، همچنین این جشنواره روی فیلم‌های خاص تمرکز دارد، جشنواره رشد فراز و نشیب‌های بسیاری داشته و سعی شده در این دوره از فضای رسانه‌ای برای رونق آن استفاده شود، با همکاری سیمافیلم نیز قرار است از بین فیلمنامه‌های برتر که به‌دست ما رسیده برای تولید حمایت شود.

تشکیل هیات داوران دانش آموز فیلمساز

به گفته دبیر جشنواره رشد، درنظر داریم تا دوره‌های آموزشی بعد از برگزاری جشنواره برای دانش آموزان فراهم شود، مساله دیگر حضور هیات داوران دانش آموزی است که متشکل از دانش آموزان فیلمساز دوره‌های قبلی است.

همچنان کمبود بودجه وجود دارد

یزدانی در خصوص بودجه این جشنواره گفت: باید بگویم که مانند سال‌های گذشته با مشکل بودجه مواجه هستیم.

مدرسه البرز نماد تربیتی آموزش و پرورش

حجت الاسلام علی لطیفی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش و رئیس شورای سیاست گذاری جشنواره فیلم رشد گفت: مدرسه البرز و جشنواره فیلم رشد نماد‌های تربیتی آموزش و پرورش به شمار می‌رود و هردو قدمت طولانی دارند. امسال پنجاه و دومین دوره جشنواره فیلم رشد برگزار می‌شود و ما سعی کرده‌ایم در این دوره با شعار «مدرسه هویت ساز» پیش رویم و در مجموعه آثار ارسال شده سعی کردیم به صورت ویژه روی برخی از موضوع‌ها تاکید کنیم.

رشد جشنواره در گرو فراهم شدن مجموعه ای از تحولات

لطیفی گفت: تغییر و تحول در اتفاقات طولانی سخت است و ما سعی داریم این جشنواره را از یک رویداد به بستری از مجموعه‌ای از اتفاقات تغییر دهیم و این مساله بی شک به تغییر جشنواره رشد کمک می‌کند.

به خدمت درآمدن محتوای رسانه ای در نظام  آموزشی

به گفته لطیفی، در این دوره سه نشان ویژه معلم، ایثار و از خودگذشتگی، مدرسه مبدا پیش رفت در جهان اسلام مورد توجه قرار گرفته است. در این دوره فیلمنامه و وب سری را به قالب‌های جشنواره اضافه کردیم و آثار قابل توجهی نیز در این زمینه به دبیرخانه ارسال شده است. همچنین سعی کردیم تا دسترسی فیلم‌های جشنواره را در کشور افزایش دهیم. مساله بعدی این است که تلاش می‌کنیم تا در این دوره محتوای رسانه‌ای به خدمت نظام آموزشی درآید.

برگزاری نشست های تخصصی با حضور کارشناسان

لطیفی درباره جای خالی سینماگران در این جشنواره گفت: یکی از اتفاق‌های مهم جشنواره برگزاری نشست‌های تخصصی با حضور کارشناسان این حوزه است، زمانی که درباره فیلم آموزشی و تربیتی صحبت می‌کنیم جنبه هنری آن نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

توجه به دانش آموزان فیلم ساز

وی افزود: آقای شفیع آقامحمدیان دبیر هیات مدیره جشنواره است و به‌زودی اسامی هنرمندان همکار در این دوره از جشنواره اعلام می‌شود. شاید فضای باشگاه فیلمسازان دانش‌آموز کمرنگ بوده و بعد از جشنواره این باشگاه مورد توجه قرار می‌گیرد.

او می‌گوید: قرار است در طول برگزاری این دوره از جشنواره نشست‌هایی برگزار شود تا در مورد اهمیت توجه به هر کدام یک از وجوه هنری و یا آموزشی تولیدات حاضر در جشنواره بحث و گفتگو شود.

لطیفی در خصوص  وضعیت سینمای کودک و نوجوان گفت: وضعیت فعلی سینمای کودک و نوجوان وضعیت خوبی نیست و کمبود‌های زیادی در این سینما احساس می‌شود رویدادی را از هفته پیش در سینما فلسطین بانام «فیلم بازی» آغاز کردیم که تماشای فیلم‌های سینمایی با هدف علمی و آموزشی از سوی کودک و نوجوانان را پیگیری می‌کنیم. آرتسیفر فرهنگی هنری سینما و تئاتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا