سينما و تئاترصدا و سیما

فیلم کوتاه ایران روز به روز قدرتمندتر می‌شود

محمدرضا خردمندان، کارگردان و عضو هیأت انتخاب بخش «داستانی کوتاه و نیمه بلند» هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر درباره نحوه انتخاب آثار در این جشنواره گفت: به نظرم فضای فیلم کوتاه ایران روز به روز قدرتمندتر شده و به بالندگی می‌رسد، اکنون کیفیت آثار به گونه‌ای شده که به سختی می‌شود از میان آثار خوب با این همه تنوع سوژه و موضوع، اثری را انتخاب کرد. گاهی اثری را انتخاب می‌کردم، می‌خوابیدم و همچنان ذهنم درگیر آن بود، فردای آن روز نظرم را تغییر می‌دادم و فیلم دیگری که کنار گذاشته بودم را دوباره به لیستم اضافه می‌کردم. کار برای هیأت انتخاب بسیار دشوار بود چرا که فیلم‌ها هم کیفیت خوبی دارند و هم از لحاظ فنی رشد کرده‌اند. در مجموع با جشنواره‌ای با سطح کیفی بسیار بالا مواجه هستیم.

به گفته کارگردان فیلم سینمایی «بیست‌ویک‌روز بعد»، گاهی فیلم‌ها را از دیدگاه حرفه‌ای می‌بینیم که استاندارد‌های حرفه‌ای در آن رعایت شده باشد و به مواردی همچون میزانسن و ایده‌پردازی، شکل روایت، نحوه مواجه شدن فیلمساز با سوژه و اینکه فیلمساز چقدر توانسته خلاقانه و متفاوت و جسورانه به سوژه بپردازد، توجه می‌کنیم. همچنین مضامین شهری، مشخص و محدود هستند و وقتی بحث انتخاب پیش می‌آید در نظر می‌گیریم که چقدر در پرداخت به این موضوعات محدود، متفاوت عمل شده است.

خردمندان می‌گوید: برخی آثار بودند که فیلم‌های خوبی محسوب می‌شدند، ولی چون فضای شهری نداشتند و در داستان بستر شهر نمی‌گذشت، ناچار شدیم این فیلم‌ها را کنار بگذاریم و تمرکزمان روی آثاری باشد که مضامین شهری دارند و مسائل یک کلانشهر را روایت می‌کنند.

او گفت: سینما به عنوان قدرتمندترین رسانه بیانگر، اهرمی جدی است که از طریق آن می‌توان مسائل و موضوعات مختلفی که مردم در شهر با آن مواجه هستند و با آن زیست می‌کنند را با نگاه ریشه‌ای بررسی کرد. بدین ترتیب مجموعه‌ای از موضوعات مختلف را در جشنواره فیلم شهر داریم که در ارتباط با شهر هستند و ما را به فکر فرو می‌برند. همچنین این جشنواره فرصتی برای مخاطب است که ببیند در چه فضایی زندگی می‌کند و چه مسائلی با زندگی در شهر آمیخته شده است. این موارد در مجموع می‌تواند نگاه عمیق‌تری به ما نسبت به شهری که در آن زندگی می‌کنیم، بدهد.

هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر، به دبیری مجید اکبرشاهی ۲۷ تا ۳۱ تیر ماه در پردیس سینما گالری ملت برگزار می‌شود. آرتسیفر فرهنگی هنری سینما و تئاتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا