سينما و تئاتر

مهم‌ترین ویژگی احیای جشنواره تئاتر مناطق از نگاه پریا امینی | «خاکستری» بیانگر شرایط و روحیه انسان در زمان جنگ است

گروه تئاتر آرتسیفر: نمایش «خاکستری» به نویسندگی و کارگردانی پریا امینی از شهرکرد، یکی از آثار برگزیده جشنواره تئاتر استان چهارمحال و بختیاری برای حضور در بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق کشور در استان بوشهر است. این جشنواره ۱۴ تا ۱۷ دی میزبان هنرمندان و علاقه‌مندان تئاتر است و «خاکستری» روز چهارشنبه ۱۴ دی در سالن اصلی ۹ دی بوشهر روی صحنه رفت.

پریا امینی، نویسنده و کارگردان «خاکستری» درباره نمایش خود گفت: این کار بیانگر شرایط و روحیات انسان در زمان جنگ یا شرایط مشابه جنگ در زندگی است، شرایطی که انسان‌ها را مجبور می‌کند رفتاری دور از اندیشه واقعی خود بروز دهند.

این کارگردان جوان در پاسخ به این‌که «خاکستری» چقدر معرف تئاتر استان چهارمحال و بختیاری است گفت: به نظر من نمایش جدا از اینکه تا چه حد از نظر تکنیکی و اجرایی خوب عمل کرده و گروه من چقدر از نظر فنی موفق و معرف تئاتر استان من بوده، مجموعه‌ای از تلاش و انگیزه جوانان همسن و سال خودم و نشان‌دهنده شوق و اشتیاق جوانان چهارمحال و بختیاری به کار کردن و خلق اثر هنری است. جوانانی که حاضرند با تمام سختی‌ها برای رویاهایشان تلاش کنند.

امینی دهکردی ویژگی اصلی نمایش خود را جنگ عنوان کرد و افزود: با توجه به مطالعاتی که در سال‌های اخیر داشتم موضوع جنگ بدون در نظر گرفتن کشورها و موقعیت جغرافیایی توجه من را جلب می‌کرد، اینکه جنگ چه تاثیری روی آدم‌هایی که در آن جغرافیا زندگی می‌کنند می‌گذارد. همین دغدغه باعث شد این متن را بنویسم و کارگردانی کنم.

او درباره احیای جشنواره منطقه‌ای تئاتر توضیح داد: سال‌ها بود گروه‌های تئاتر استان‌ها از دیدن آثار گروه‌ها و هنرمندان تئاتر استان‌های دیگر در جشنواره مناطق محروم بودند و به نظر من همین نکته، تبادل اندیشه و گفت‌وگو که مهم‌ترین هدف هنر نمایش در جشنواره‌های تئاتر است از بین برده بود. از نظر من بزرگ‌ترین حسن احیای جشنواره تئاتر منطقه‌ای گسترش و شکل‌گیری گفت‌وگو بین هنرمندان است.

این کارگردان جوان در صحبت پایانی خود گفت: ما همه خاکستری هستیم با تناژهای متفاوت. فردی به اختیار خاکستری است و فردی به اجبار!

نمایش«خاکستری» جدیدترین کار گروه تئاتر آرام شهرکرد به سرپرستی رضا ولی‌پور دهکردی است. فاطمه امینی، عرفان ربیعی و پریا امینی دهکردی بازیگران این نمایش هستند و دیگر عوامل آن عبارتند از عاطفه خدری دستیار کارگردان و طراح صحنه، محمد توکلی زانیانی آهنگساز، مجید علیخانی پخش موسیقی، داوود امینیان طراح نور و علی عبادیان دهکردی طراح پوستر و بروشور.

بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق کشور – منطقه ۲ (بوشهر) با حضور ۱۶ گروه نمایشی و ۲۰۳ هنرمند از استان‌های فارس، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، هرمزگان و مناطق آزاد قشم و اروند در بوشهر برگزار می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا