فرهنگی هنریمیراث و گردشگری

میراث فرهنگی به استقبال نوروز می‌رود/ نمایش عیدانه آثار تاریخی کمتر دیده‌شده در موزه‌ها

آرتسیفر – کمتر از یک ماه تا نوروز ۱۴۰۱ مانده است. خبر خوب اینکه وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، از اسفندماه ۱۴۰۰، به استقبال نوروز رفته و برای مردم هنردوست و گردشگران، برنامه هایی به ویژه در موزه ها دارد.

نمایش آثار کمتر دیده‌شده موزه‌ها در ایام نوروز ۱۴۰۱

مرتضی ادیب‌زاده سرپرست اداره‌کل موزه‌ها، بیان کرد که در ایام نوروز نسخ خطی، شاهنامه و آثار کمتر دیده شده گنجینه‌ها در قالب نمایشگاه در موزه ها به نمایش درخواهد آمد. برنامه‌های نوروزی امسال از ۲۵ اسفندماه آغاز می شود و مدیران استان‌ها و مدیران موزه ملی برنامه‌های خود را بر اساس  بخشنامه اعلام شده، اجرایی می کنند.

او با تأکید بر رعایت اولویت‌های حفاظتی و شیوه‌نامه‌های بهداشتی در  مجموعه‌های تاریخی در ایام نوروز، بیان کرد که در صدد هستیم برای معرفی در موزه‌ها، از راهنمایان تخصصی استفاده شود.

طبق اعلام سرپرست اداره‌کل موزه‌ها، در ۲۹ اسفندماه ۱۴۰۰ موزه‌ها باید تا ساعت ۵ باز باشند و در ۱۳ فروردین کاخ موزه‌هایی که دارای فضای سبز هستند، می‌توانند برای تعطیلی به اداره موزه‌ها اعلام کنند.

۱۳ موزه سعدآباد آماده بازدید در نوروز ۱۴۰۱

یحیی رحمتی، مدیر مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد هم گفته، ۱۳ موزه سعدآباد آماده بازدید در ایام نوروز است و تمهیداتی برای جلوگیری از تشکیل صف‌های طولانی برای فروش بلیت اندیشیده شده  است.

برگزاری برنامه‌های فرهنگی هنری در فضای باز در دو نقطه در دربند و در زعفرانیه کاخ سعدآباد در نظر گرفته شده تا از تجمع جلوگیری شود. سعدآباد به نام نگین گردشگری تهران به لحاظ موقعیت و وسعت و تعدد کاخ موزه‌ها و تعدد گردشگران معروف است.

موزه‌، رکن اصلی گردشگری است

 جبرئیل نوکنده مدیر موزه ملی هم در همایش به استقبال نوروز بیان کرد: موزه‌ها حلقه اتصال حوزه‌های مختلف وزارتخانه و پیوند دهنده فرهنگ‌ها هستند. هر اثری که در میراث جهانی ثبت شده است، کارکرد موزه‌ای دارد. تیرک اصلی گردشگری و ستون فرهنگ، موزه‌ها هستند. اگر پشتیبانی درستی از موزه‌ها انجام شود، می‌توانند کارکرد درستی داشته باشند.

مدیر موزه ملی با اشاره به این موضوع که احترام به مخاطب رکن اصلی موزه‌ها است، اظهار کرد: ما در اصل مخاطب محور هستیم. بازدید با کیفیت  به‌عنوان وظیفه اصلی موزه‌ها تعریف شده است.

کرونا و بازدید از موزه ها

نوکنده درباره کاهش بازدید از موزه‌ها در شرایط کرونا بیان کردکه بازدید از موزه‌ها در تمام دنیا یک دهم شده است. سیاست موزه‌ها نیز در این دوره تشویق برای بازدید از موزه‌ها نیست، اما باید بازدید مسئولانه برای هدایت گردشگر صورت گیرد.

 شبی با موزه و نوروزگاه‌های جانبی، عنوان برنامه‌های نوروزی موزه ملی

مدیر موزه ملی با اشاره به اهمیت استفاده از بستر‌های مجازی، از لزوم تقویت زیرساخت‌های سایبری موزه‌ها خبر داد. او به ایجاد شبکه‌های موزه‌های همجوار در هر کدام از موزه‌ها اشاره کرد و از شبی با موزه و نوروزگاه‌های جانبی به‌عنوان برنامه‌های نوروزی موزه ملی نام برد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا