دسته‌بندی نشده

نخستین همایش سایه روشن ارکستر ملی برگزار شد

نخستین همایش سایه روشن ارکستر ملی (برداشت‌ها از چیستی و جایگاه این ارکستر) در سه پنل با موضوع «تبارشناسی اصطلاح ملی، ورود این اصطلاح به ادبیات موسیقی ایران و دلالت‌های آن»، «سازبندی و کارگان (رپرتوار) ارکستر ملی» و «ارکستر ملی، گذشته، حال و آینده» برگزار شد.

بابک خضرائی دبیر علمی همایش گفت: در تابستان سال ۱۴۰۰ در شورای هنری ارکستر ملی ایده‌ای مطرح شد که برای ادامه‌ی کار ارکستر ملی و نگارش اساسنامه جدید، نیازمند مطالعات و آگاهی از نظر صاحب‌نظران هستیم و بر این اساس اعضای شورا پیشنهاد برگزاری همایشی به این منظور را مطرح کردند.

به گفته خضرائی از مهرماه سال گذشته تا فروردین ماه سال جاری، جلسات متعددی را با اعضای شورا تدارک دیدیم و به مرور مباحث پرداختیم، برخی از این مباحث به دلایلی عملیاتی نشد، اما بخش بیشتر آن برای برگزاری پنل‌ها آماده شد، به صورت کلی طراحی این پنل‌ها بسیار زمانبر بود و بسیار به آن‌ها فکر شد.

او درباره نحوه انتخاب سخنران‌های پنل‌های برگزار شده، می گوید به این منظور به صورت کلی دو معیار را در نظر گرفتیم؛ نخست اینکه سخنرانان در حوزه‌های مورد بحث توانایی خود را اثبات کرده باشند و دوم اینکه از طیف‌های گسترده و مختلف باشند،  به این معنی که همانطور که قرار است ارکستر ملی متعلق به همه باشد، خیلی اصرار داشتیم تا گروه‌های مختلف فکری نیز در این پنل‌ها حضور داشته باشند.

بر اساس گفته های خضرائی تصمیم‌گیری بر این است تا فیلم‌های سه پنل برگزار شده، تدوین شده و در اختیار عموم قرارگیرد و علاقه‌مندان بیشتری امکان بهره‌مندی از مباحث مطرح شده در این همایش را داشته باشند.

خضرائی گفت: امیدواریم که دوره‌های بعدی این همایش نیز برگزار شود و پیشنهاد من این است تا این همایش ادامه‌دار باشد تا شنونده آرا صاحب‌نظرانی که به هر دلیل در این همایش غایب بوده‌اند، باشیم و مباحثی که جا مانده بود را نیز پیگیری کنیم. آرتسیفر فرهنگی هنری موسیقی و هنرهای تجسمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا