فرهنگی هنریمیراث و گردشگری

نمایش پرده ۵۵ ساله خانه خدا در موزه سعد آباد

یک  قطعه از پرده خانه خدا به ابعاد ۲۸۵ در ۹۲ سانتی‌متر است که به آیه شریفه ۱۹۸ سوره بقره «لَیْسَ عَلَیْکُمْ جُنَاحٌ أَنْ تَبْتَغُوا فَضْلًا مِنْ رَبِّکُمْ فَإِذَا أَفَضْتُمْ مِنْ عَرَفَاتٍ فَاذْکُرُوا اللَّهَ عِنْدَ الْمَشْعَرِ الْحَرَامِ / بر شما گناهی نیست که [در ایام حج]از پروردگارتان [به وسیله تجارت و داد و ستد]فضل و روزی و منافع مادی بطلبید؛ و هنگامی که از عرفات کوچ کردید، خدا را در مشعر الحرام یاد کنید»، مزین شده در معرض نمایش عمومی است.

قطعه دیگر هم به ابعاد ۲۷۰ در ۹۰ سانتی‌متر، مزین به آیه ۹۶ سوره آل‌عمران است که روی آن سال تولید پرده (۱۳۸۷ هجری) نقش بسته است. بنابراین، این پرده‌ها ۵۵ سال قدمت دارند. آیات طلانویس هستند و حاشیه آن‌ها، با نقره تزئین شده است.

هر دو قطعه از پرده خانه خدا در سال ۱۳۴۶ به ایران اهدا شده و به عنوان مقدس‌ترین آثار تاریخی مجموعه فرهنگی-تاریخی در موزه پوشاک و در شرایط ویژه نگهداری می‌شود.

پرده خانه خدا (کسوة الکعبة) هر ساله در نهم ذی‌الحجه شب عرفه، که حاجیان در صحرای عرفات حضور دارند و مسجدالحرام خلوت است – تعویض می‌شود که البته امسال به طور استثنا، به روز نخست ماه محرم (هم‌زمان با سال جدید قمری ۱۴۴۴) موکول شده است.

برخی قطعات پرده قدیمی پس از تعویض و گذشت یک سال، به سران کشور‌ها و اشراف عرب، هدیه یا فروخته می‌شود. آرتسیفر فرهنگی هنری میراث و گردشگری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا