فرهنگ و ادبيات

هرمز علی‌پور: خودم را می‌نویسم | انتشار مجموعه شعر «که در نتوانستن برابریم دیگر»

گروه فرهنگ و ادبیات آرتسیفر: هرمز علی‌پور شاعر و منتقد ادبی، با اعلام این خبر به آرتسیفر گفت: این دفتر شعر حاصل سروده‌های سه چهار سال اخیر و خانه‌نشینی در ایام همه‌گیری کرونا است.

او با بیان این که این «که در نتوانستن برابریم دیگر» بیشتر حال‌وهوای روحی خودم است، تصریح‌کرد: در زمان شیوع کرونا تنهایی و مصیبت کشیدم. تعدادی از اعضای نزدیک خانواده را از دست داده‌ام. این اشعار بیشتر حدیث‌نفس است و بی‌ارتباط با مسایل جامعه و کرونا نیست.

علی‌پور با این توضیح که همه اشعار سپید و در ادامه شعرهای قبلی است، افزود: شعرهای این دفتر سهل‌و‌ممتنع هستند. تقریبا نسبت به شعرهای دیگر ساده‌تر است که از ممارست و نتیجه با کلمه زندگی کردن می‌آید. معتقدم در انسان جهانی است که خودش را بیان کند. هنوز نتوانستم کودکی را به نفع مهارت‌های زندگی تعدیل کنم و هنوز گرفتار کلمه هستم بدجوری هم.

او با تاکید بر این که شاعر مناسبتی نیستم و نسبت به مسایل و حرارت جریانات آن شعر نمی‌گویم، ادامه‌داد: می‌گذارم جریانات بگذرد. نگاه و تجربیات خودم را بعد از ۶۰ سال شاعری بر مسایل جامعه دارم. پایبند رای آوردن نقطه‌نظر دیگران و قضاوت آن‌ها نیستم البته این گفته از بی‌تفاوتی نمی‌آید. برخی زخم‌ها التیام می‌پذیرند ولی از یاد نمی‌روند. دلم نمی‌خواهد در شعرم دروغ بگویم و صداقت دارم. صداقت داشته باشم نسبت به مسایل اجتماعی تا درونی‌تر و فردیت یافته‌ نگاه خودم نباشد ارائه نمی‌دهم. خودم را می‌نویسم و نفس‌ام افاعیل شعر من است.

به‌گفته علی‌پور، مجموعه شعر «که در نتوانستن برابریم دیگر» را نشر چشمه منتشر کرده است.

او از شاعران معاصر است که شعر گفتن را به شکل رسمی از ۲۰ سالگی در نشریه‌های روشنفکری و غیر روشنفکری چون «فردوسی»، «نگین» و «بانوان» آغاز کرد و ۴۵ سال معلم مقاطع مختلف تحصیلی بوده است. علی‌پور از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های شعر ناب محسوب می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا