فرهنگی هنریمیراث و گردشگری

خلوت کریمخانی؛ مکانی دنج در کاخ گلستان + تصاویر

در گوشه شمال غربی محوطه گلستان چسبیده به تالار سلام بنایی سرپوشیده و ستون دار به صورت ایوانی سه دهنه وجود دارد که در وسط آن حوضی ساخته شده و آب قنات شاهی از میان آن بیرون جسته و در باغ‌های سلطنتی جریان یافته است. خلوت کریمخانی که نام دیگر آن «جلو خان»‌ است، محل عبور از اندرون و باغ گلستان به دیوان‌خانه و تالار مرمر بوده است.

در زمان ناصرالدین شاه قاجار این معبر مسدود شد و بخش بزرگی از خلوت کریمخانی تخریب گشت و تنها بخشی که شاهد آن هستیم از این بنا به‌جای ماند.

یکی از آثار هنری که در این قسمت از کاخ گلستان قرار دارد، سنگ قبر ناصرالدین شاه است. این سنگ از جنس مرمر یک‌پارچه بوده و توسط استاد عباسقلی حجار و بعد از مرگ ناصرالدین شاه ساخته شده است. این سنگ قبر روی قبر ناصرالدین شاه در شهر ری قرار داشت که پس از انقلاب اسلامی به کاخ گلستان انتقال داده شد.

در بخش دیگر خلوت کریمخانی تخت فتحعلی شاهی قرار دارد. این تخت هم از جنس مرمر است.

در گذشته این تخت در جلوی عمارت خروجی یکی از بناهای کاخ گلستان قرار داشته است. پس از تخریب آن بنا در زمان ناصرالدین شاه و احداث ساختمان‌های دیگر این تخت از آنجا برداشته شده و در زمان پهلوی دوم در خلوت کریمخانی قرار گرفت. آرتسیفر فرهنگی هنری میراث و گردشگری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا